20 novembra 2018

Bratislavské sochy

Hodžovo námestie, ktorému dominuje Grasalkovičov palác je akýmsi nepísaným centrom Bratislavy. Odtiaľ smerom k Dunaju leží staré mesto. Vydláždené uličky pešej zóny začínajú Michalskou bránou a končia na Hviezdoslavovom námestí, alebo ešte o kúsok ďalej pri Dunaji.

:: Slovensko > Bratislava > Potulky > Bratislavské sochy

Bratislavské sochy

Michalská ulica, ktorá prechádza do Ventúrskej býva miestom, kde sa vyskytnú pravdepodobne všetci zahraniční návštevníci mesta. Ak by ich niekto chcel spočítávať, stačilo by na niektorú z terás početných krčiem na Michalskej ulici posadiť zopár študentov s notesmi.

Medzi návštevníkmi prevažujú seniori, ich skupinky sa od sprievodcov dozvedajú históriu Bratislavy. Jednotlivci zo susedného Rakúska, medzi ktorých sa namiešali Taliani, Nemci, Briti si posedia pri pivečku, urobia niekoľko záberov do albumu a poď ho na hrad. Po prehliadke hradu si dajú dobrý obed za dobré ceny a pokračujú do Viedne či Budapešti.

Veľa významných miest je známych cez rôzne špecifické sochy, niekde je to cikajúci chlapček, inde divoké prasa. Bratislava má svojho Čumila. Postavička z bronzu vykukuje z kanála je asi najfotografovanejšou atrakciou Bratislavy. Zaujímavou je hra na odfotenie všetkých bronzových sôch v starých uličkách mesta. Kto to zvládne, v podstate absolvuje základnú trasu po starom meste.

Známe figúry Čumil, Paparazzi, Napoleon, Fešák Náci sú vďačnými trofejami fotoaparátov turistov. Ja do tejto zbierky zaraďujem aj vzdialenejšie súsošie Poštová schránka s dvoma dievčinami na rohu Poštovej a Obchodnej ulice. Toto súsošie pôsobí na okoloidúcich obzvlášť milo a stáva sa z neho druhý "čumil".

Potulky Bratislavou

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára